TABANLIK

Kişiye Özel Bilgisayar Analizli Ortopedik Tabanlık

Kişiye Özel Tabanlık Nedir ?

Ayak sağlığının korunması ve varsa sorunlarının tedavi edilmesi kişilerin genel sağlığı açısından önemlidir. Çünkü vücudun tüm yükünü çeken ayaklardır. Ayaklarda meydana gelebilecek bir sorun tüm iskelet sistemini etkilemekte ve çeşitli ağrı ve hastalıklara neden olmaktadır.

Ayaklarda görülen birçok rahatsızlığın tedavisinde kişiye özel tabanlık kullanılmaktadır. Başta düz tabanlık, aşırı kavisli ayak, içe ve dışa basma sorunları, nasırlar, tendonlardan kaynaklı rahatsızlıklar hastaya uygun kişiye özel tabanlık kullanımı ile tedavi edilmektedir.

Bilgisayar Analizli Tabanlık

Bilgisayar analizi sonrasında ayağın yük dağılımını ortaya koyarak kişinin doğru ve anatomik basmasını sağlamak için üretilen tabanlıklardır. Bu tabanlıklar kişinin analiz sonrası verileri dikkate alınarak özel olarak üretilir.

Pes planus olarak da adlandırılan düz tabanlık; ayaktaki kemik ve eklem dokularının belirli bir düzen ve kaviste kalmasını sağlayan bağ, tendon ve kas yapılarının çeşitli etkenlere bağlı olarak zayıflaması sonucu ayak kavisinin kaybolması ve düzleşmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu durum, özellikle ayakta kalma veya hareket etme sonucu ciddi ağrıya ve düzleşen kemik dokularının aşınmasına neden olur. Uzun süre devam eden düztabanlık sonucunda hareketle beraber ayak yapılarında sakatlanma ve hasarlar görülebilir.

Tüm bu durumlar nedeniyle, düztabanlık gelişmeden önce önlem alınması ve bu rahatsızlık ortaya çıktıktan sonra da ayağın mümkün olduğunca korunması kritik önem taşır.

Çukur taban (pes cavus), ayağın taban çukurunun aşırı, sabit fleksiyonu yani bükülmesidir. Vücut ağırlığının oluşturduğu baskı normal taban çukuru olanlarda tüm ayak boyunca yayılırken, çukur taban rahatsızlığı olanlar ağırlıklarını çoğunlukla topuklarında ve ayak parmaklarının kökü üzerinde taşırlar.

Topuk dikeni, yanlış ayakkabılar, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işler, kilo artışı, tabana ani yük binmesi gibi nedenlere bağlı olarak ayak tabanımızda yer alan kısa kasları topuk kemiğine bağlayan fasya adındaki liflerde yırtılma/kopma sonucu oluşan enflamasyondur

İçe Basma (Intoeing): Normalde yürürken ayak düz veya hafif dışa dönüktür. Bazen çocuklarda yürürken ayak ucunda içeri dönüklük olduğunu görürüz. Bu çok sık görülen bir durumdur. Özellikle çocuklar yürürken koşarken daha belirgin hale gelir.

Dışa basma olarak bilinen, ayağın pronasyon ve supinasyon duruşları, bütün yük dağılımına etkisi olan bir deformasyondur. Doğuştan ve sonradan gelişimsel olarak oluşabilen bu durumlar ayak yapısındaki eklemlere, bağlara ciddi yük bindirir.20